Atatürk Köşesi
Coğrafi Konum

Coğrafi  konumu ve Ulaşım

 

        Yenikadın Köyü Edirne- Kapıkule  arasında Edirne'ye  7  km. uzaklıkta yer almaktadır. Köye ulaşım, her saat başı karşılıklı olarak Edirne ve  Yenikadın köyünden  sefer yapan köy Minübüsleri ile sağlanmaktadır. Ayrıca köyümüz halkı özel araçları ile ve Kapıkule minibüsleri ile de Edirne'ye ulaşımlarını sağlamaktadırlar. Bu nedenle köyümüz Edirne'ye ulaşımı en kolay köy olma özelliğindedir.

 

          Köyümüzün içerisinden  Ülkemizin Avrupa ile bağlantısını sağlayan Avrupa Otoyolu  ve avrupa demiryolu geçmektedir. Bu nedenle köyümüzün konumu itibarıyla önemi artmaktadır. Çünkü Kapıkule'den ülkemize giren turistler ve Avrupadaki Türk vatandaşlarımızın ilk karşılaştığı köy olma özelliğindedir.

 

       Köyümüz aynı zamanda  Yunanistan ile  yakın olmasından dolayı bir sınır köyüdür. Köyümüzn yakın komşu köyleri Eskikadın ve Kemalköy'dür.  Bu köyler ile köyümüz arazileri komşu hatta iç içedir.

 

İklim 

         Köyün iklimi, Marmara bölgesinin tipik Karasal İklimine  sahiptir. Kışları genelde soğuk ve yağışlı, yazları ise  sıcak ve kurak bir iklim  görülür.