Atatürk Köşesi
İPSALA  KEL ALİÇO GÜREŞELRİ YAPILDI

KELALİÇO GÜREŞLERE YOĞUN İLGİ

Türkiye’nin pirinç ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan Edirne’nin İpsala ilçesinde çeltik festivalinde dün yağlı güreş heyecanı yaşandı.

"İpsala Kel Aliço Pehlivan´ı Anma ve Yağlı Güreşler Festivali" de bu yıl İpsala çeltik festivali programına dahil edildi.

Güreş Edirne´nin İpsala ilçesine bağlı Aliço Pehlivan köyünde düzenlendi. Güreşleri, Edirne Vali yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Ak Parti Edirne Milletvekili Mehmet Müezzinoğlu,Chp Edirne Milletvekili Recep Gürkan, İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, çevre belde ve belediye başkanları ile çok sayıda vatandaş İzledi. Güreşlere başlamdan önce Cihan Pehlivanı Kel Aliçonun mezarı ziyaret edildi ve dualar okundu.

Kırkpınar´da 27 kez üst üste başpehlivanlığı kazanarak tarihe geçen Kel Aliço Pehlivan´ın anısına Aliço Pehlivan köyünde düzenlenen, "İpsala Kel Aliço Pehlivan´ı Anma ve Yağlı Güreşler Festivali"nde güreş ağalığını Necmi Sezer aldı.

140 güreşçinin katıldığı güreşlere halkında yoğun bir ilgisi vardı.Genç yaşlı birçok insan er meydanındaki güreşleri izlemeye gelmişti.

Kırkpınar başcazgırı Şükür Kayabaşın okuduğu duayla başlayan başpehlivanlık mücadelesinin finalinde, Güngör Ekin´i yenen Ahmet Yavuz başpehlivan oldu.

 

kAYNA: edirnetv.com