Atatürk Köşesi
Ayçiçeğinde

Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, Tekirdağ ve Çanakkale’de ekili ayçiçeklerinde görülen ‘Çayır Tırtılı’ tehdidine karşı bölgede adeta teyakuza geçip çiftçileri de uyarıyorlar.

Bir süre önce Tekirdağ ve Çanakkale'de olduğu haber alınan ve daha çok ayçiçeği ürününe dadanan ‘Çayır Tırtılı’ zararlısına karşı İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü harekete geçti. Yapılan taramalarda Keşan sınır köylerinde bu zararlıya rastlandığı bildirildi.

Çayır Tırtılı tehdidi Edirne’de kapıyı çalar çalmaz Uzunköprü İlçe Müdürlüğü, dört ziraat mühendisi ve eknikerden oluşan iki ekiple, 16 Temmuz, yani geçen pazartesi gününden itibaren tarama ve tespit çalışmalarına başladı, çalışmaların özellikle Malkara, Hayrabolu ve Keşan sınır bölgelerinde yoğun olarak sürdürülerek tamamlandığı açıklandı.

Bu arada bütün muhtarlıklar ve çiftçiler konu hakkında bilgilendirilip Çayır Tırtılı’na karşı uyarıldı.

Keşan sınırında görüldü

Konu ile ilgili Uzunköprü Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada " Tarama çalışmalarında sadece Keşan sınırındaki köylerimizde çayır

tırtılı tespit edilmiştir.” denildi ve açıklamada şunlar kaydedildi:

“Çayır Tırtılı henüz zarar aşamasına geçmeden çiftçilerimiz uyarılarak ilaçlama çalışmaları başlatılmış ve ilaçlama Müdürlüğümüz ekiplerince bizzat takip edilerek yaptırılmıştır.

Bunun dışındaki köylerimizde Çayır Tırtılı’na rastlanmamıştır. Ancak yine de tüm köylerimizdeki çiftçilerimiz tırtıla karşı uyarılarak tarlalarını sık sık kontrol ederek tırtılın varlığını tespit etmeleri halinde hemen ilaçlamaya başlamaları konusunda bilgilendirilmiş ve uyarılmışlardır. Tırtıl çok hızlı ve kısa sürede zarar vereceği hatırlatılarak, ilaçlamanın süratle yapılması çok önemli olduğu defaten anlatılmıştır.

Çiftçilerimiz, İlaçlama ve diğer sorularında Müdürlüğümüze her zaman gelebileceklerini veya telefonla arayabileceklerini hatırlatır, son olarak çok dikkatli olmalarını ve tarla kontrollerini sıklaştırmalarını özellikle rica ederim."