Atatürk Köşesi
651. KIRKPINARDA ALTIN KEMER ALİ GÜRBÜZ'ÜN

651’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı, rakibi Recep Kara’yı altın puan alarak yenen Ali Gürbüz oldu. Gürbüz, önümüzdeki yıl da başpehlivan olursa, altın kemerin ebedi sahibi olan pehlivanlar arasına girecek.

651’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, dün gerçekleştirilen müsabakalarla sona erdi. Kırkpınar’da Cumartesi günü 3’ncü tur ile devam eden başpehlivanlık güreşlerinde favori isimlerden Ali Gürbüz ve Şaban Yılmaz eşleşti . Diğer boylardaki güreşlerin uzaması nedeniyle belirtilen saatten 3 saat sonra çekilen kurada ilk kurayı Mahmut Kavakçı çekti. Diğer başpehlivanlarında kuralarını çekmesinin ardından eşleştirmeler yapıldı.

Güreş otoritelerince favori gösterilen ve Antalya Belek Belediyesi adına güreşen Ali Gürbüz ile Ankara Büyükşehir Belediyesi adına güreşen Şaban Yılmaz'ın eşleşmesi kulislerde erken final olarak değerlendirilirken, bu güreşin sonucu merakla beklendi. Bu güreşten geçen yılın Başpehlivan’ı Ali Gürbüz galip çıktı.

Yarı finalde Yeşil Yeşil’i eledi

Yarı final kuralarında ise Ali Gürbüz ile 2009-2010 yıllarının başpehlivanı Mehmet Yeşil Yeşil, 2010 yılı başaltı birincisi Süleyman Aykırı'yla da 2004, 2007 ve 2008 başpehlivanı Recep Kara eşleşti. Bu yıl ki güreşlere de iddialı olarak gelen Recep Kara, rakibini mücadelenin 20’nci dakikasında devirdi ve finale çıktı. 2009 ve 2010’un başpehlivanı Yeşil Yeşil ile Gürbüz arasındaki mücadele ise oldukça pasif geçti. Gürbüz, bu zorlu karşılaşmada puanlama güreşinde 2 kez rakibinin arkasına geçerek aldığı puanlarla finalde Kara’nın rakibi oldu.

Gürbüz finalde de rahattı

Geçen yıl da final güreşinde eşleşen Gürbüz ve Kara bir anlamda rövanş müsabakasına da çıktı.

Her iki pehlivan, güreşin ilk dakikalarında bir süre birbirini tarttı. Recep Kara'nın müsabakayı hareketlendirmesiyle, pehlivanlar birbirini yenmek amacıyla çeşitli güreş oyunlarını denedi. Bu süreçte Recep Kara'nın bir süre daha baskın güreştiği gözlendi. Normal sürede birbirini yenemeyen iki pehlivan için 10 dakikalık puanlama süresine geçildi. Bu bölümde de üstünlük sağlanamayınca güreşe altın puan bölümüyle devam edildi. Rakipler birbirini açığa düşürmek amacıyla bu bölümde bir süre atak yapmadan bekledi. Gürbüz'ün atağıyla hareketlenen güreş, tribünleri de coşturdu. Atağını puana çeviren Ali Gürbüz, 651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı oldu. Ali Gürbüz, gelecek yıl, 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde de başpehlivan olursa altın kemerin ebedi sahibi olmaya hak kazanacak.

Gürbüz çok çalıştım

651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı kazanan Ali Gürbüz, çok çalıştığını ve emeğinin karşılığını almaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Gürbüz, altın kemere bir adım daha yaklaştığını söyledi.

Gelecek yıl da başpehlivan olup altın kemerin ebedi sahibi olmak istediğini ifade eden Gürbüz, ''Çok çalışmıştım. Emeğimin karşılığını aldım, mutluyum. Seneye inşallah altın kemeri alıp, Antalya'ya, Belek'e armağan ederiz'' diye konuştu.

Ali Gürbüz'ün annesi Hatice Gürbüz de eşi Recep Gürbüz'ün, 1988 yılında Kırkpınar'da başpehlivan olduğunu anımsatarak, ''Babasının emanetini almak için yola çıkmıştık. İnşallah altın kemeri alacağız'' ifadesini kullandı. Ali Gürbüz'ün antrenörü Durmuş Durmuş da Ali Gürbüz'ün, 8 yaşından beri geldiği Kırkpınar'da hep kürsüye çıkarak kendilerini gururlandırdığını kaydetti.

Final güreşini izleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, başpehlivanlık güreşlerinde güreşen sporculara ödüllerini takdim etti. Başpehlivan Gürbüz, altın kemerini Kılıçdaroğlu’nun elinden aldı.