Atatürk Köşesi
İPsala MYO'da Mezuniyet Coşkusu

İpsala Meslek Yüksekokulu’nun 8.nci Akademik mezuniyet töreni cumartesi günü okul bahçesinde düzenlenen görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

   Saat 17.00’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan törenin ilk konuşması okul birincisi İlknur Atlı tarafından yapıldı.

   Konuşmasına başlangıçların güzel, bitişlerin zor olduğunu ifade ederek başlayan Atlı,”Gayet iyi biliyorum ki hepimiz farklı zorluklardan, kahvelerle ayakta durulan uykusuz gecelerden, zor sınavlardan geçerek bugünlere geldik. Biliyorum ki daha yolun başındayız. Önümüzde aşmamız gereken yollar, engeller var. Bu engelleri aşarken kim bilir, daha ne kadar ayrılıklar yaşayacağız.”şeklinde konuştu.

    Bugün okula veda ettiklerini söyleyen Atlı, ancak arkalarında okul adına gelecek nesillere elçilik edecek arkadaşlar bıraktıklarını söyledi.

     ARDA,1000 MESLEK ELEMANINI ÜLKEMİZE KAZANDIRDIK

     İpsala Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hayati Arda, bugünün özel bir anlamı olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında Trakya Üniversitesinin 30.ncü kuruluş yıldönümü olduğunu, İpsala Meslek Yüksekokulunun ise 8.dönem mezunlarını vermenin mutluluğu içinde olduklarını söyledi.

   Bu yıl 200 öğrencinin okuldan mezun olduğunu ve yaklaşık 1000 meslek elemanını ülkeye kazandırmanın haklı gururunu yaşadıklarını kaydeden Arda,”İpsala Meslek Yüksekokulu, Trakya Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak 2002-2003 Eğitim ve Öğretim yılında kurulmuştur.2003-2004 Eğitim Öğretim yılında Gümrük İşletme ve Endüstriyel Elektronik programları ve toplam 59 öğrenci ile öğretime başlamıştır” dedi.

   Okulun yeni hizmet binasına kavuşması ile bilimsel ve sosyal faaliyetlerin arttığına da dikkat çeken Arda,”2011-2012 öğretim yılında 3 adet teknik gezi, konferans, sunu, seminer ve paneller düzenlenmiştir. Öğrencilerimiz hocaları ile fuarlara katılmıştır ve sergiler düzenlemişlerdir. Okulumuzda İMYO doğa ve spor topluluğu kurulmuştur” dedi.

    300 ÖĞRENCİLİK YURT BU YIL YAPILACAKTIR.

 

   İpsala Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hayati Arda, bir üniversitenin yöreye ve öğrenciye verdiği katkılar oranında başarılı olduğunu vurgulayarak sürdürdüğü konuşmasında “Yüksekokulumuz ile ilçemiz arasındaki işbirliği o seviyeye yükselmiştir ki adeta bir hizmet yarışına dönüşmüştür. Bunun sonucu olarak Yüksekokulumuza Laboratuar Teknolojisi ve Lojistik programlar açılmıştır. Bitki Islahı Merkezi İpsala’ya taşınmıştır. Bu yıl 300 öğrencilik Kredi yurtlar kurumu inşaatı başlayacaktır. Bu Başarılar üniversitemiz ve İpsala’mızın başarısıdır.”dedi.

    GÜRKAN, OKULUN YAPIMINDA EMEĞİM VAR”

   Bu toprakların kendisinin gelişiminin olduğu topraklar olduğunu, buralarda futbol oynadıklarını belirterek konuşmasına başlayan CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan,”Yapılmasında katkım olduğu için bu okulda bulunmaktan gurur duyuyorum. Pırıl pırıl gençlerin buradan mezun olduğunu görmek beni mutlu etmektedir” dedi.

   CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan,konuşmasının son bölümünde öğrenci velilerine seslenerek "Aileler yetiştirdikleri çocukları, kendilerini geçtiyse en başarılı anne, baba onlardır. Öğrenciler için artık ailelerine bakma kendilerinin aile kurma dönemine giriyorlar. Tüm öğrenci kardeşlerimi mezuniyetlerinden dolayı kutluyorum" dedi.

   İpsala’nın Yüksekokul ile bütünleştiğini kaydeden Gürkan, okulun önümüzdeki yıllarda daha da büyümesini dilediğini, yurt binası yapım işinin yakın takipçisi olacağını söyledi.

    KARAGÖZ,”FAKÜLTEYE HAZIRLANMALIYIZ”

   CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan’dan sonra söz alan Belediye Başkanı Mehmet Karagöz, bu okulun kuruluş aşamasında verdikleri mücadelenin ne kadar doğru bir mücadele olduğunu şimdi daha iyi gördüğünü ifade etti.

  İlçenin yöneticileri olarak kendilerinin yapması gereken fedakarlıkların bulunduğunu vurgulayarak konuşmasını sürdüren Karagöz,”İpsala Meslek Yüksekokulunda okuyan öğrencilerin daha rahat ortamlarda huzurlu bir şekilde bulunmalarını sağlamak Kaymakamlık ve belediyenin görevidir. Bir okulun bulunduğu ilçeye sosyal, kültürel ve ekonomik olarak nasıl bir katkı sağladığını yaşayarak görmekteyiz. Ve bunun önemini şimdi daha iyi anlıyoruz.”dedi.

   İpsala’nın bundan sonraki hedefini bir adım öteye taşımak gerektiğini kaydeden Karagöz,”Bundan sonraki hedefimiz Fakülte olmalıdır. İpsala’ya Ziraat Fakültesi kurulabilir. Bunlar şimdi zor gibi görünse de bütün zorlukları yenerek bu ilçenin geleceğine damga vurmak zorundayız. Ortaya büyük hedefler koymalıyız. Bunları fikir jimnastiği ile olgunlaştırabiliriz. Bunu başardığımız zaman fakülteye de kavuşuruz” dedi.

   GÜRBÜZ,”OKUL İPSALA’YA RENK KATMAYA DEVAM EDİYOR”

   İpsala Meslek Yüksekokulu’nun 8.nci Akademik mezuniyet töreninin son konuşmasını ise İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz yaptı.

   İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, bugün okulda mezun olan öğrencilere başarılar dileyerek başladığı konuşmasında ”buradaki heyecan ve coşku bizi de sardı. Bu yeni oku binasında ilk töreni gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Buradan mezun olan öğrencileri bundan sonra farklı bir hayat mücadelesi beklemektedir. İnşallah istedikleri ve sevdikleri işleri yaparlar. Öğrencilerimize bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum” dedi.

   Gürbüz, İpsala Meslek Yüksekokulu’nun gerçekleştirdiği etkinliklerle İpsala’nın sosyal hayatına renk katmaya devam ettiğini söyledi.

   OKUL BİRİNCİ, İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜLERİNE HEDİYELER VERİLDİ.

   Konuşmalardan sonra belge törenlerine geçildi. Okul birincisi İlknur Atlı’ya İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, okul ikincisi Ceyhun Türen’e, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Karagöz ve okul üçüncüsü Şafak Korkmaz’a ise CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan tarafından hediye ve belgeleri verildi.

  Bu yıl mezun olan 200’e yakın öğrencinin belgelerinin verilmesinden meslek andı okundu ve kepler havaya atılarak mezuniyet coşkusu yaşandı.

   Öğrenci velilerinin yoğun katılım gösterdiği tören; pilav ayran ikramı ile sona erdi. Öğrencilerin birbirleri ile ayrılmaları sırasında duygusal anlar yaşandı.