Atatürk Köşesi
Yenikadın Köyü Muhtarı Ahmet CEBECİ Muhtarlar Derneği Yönetim Kuruluna seçildi
Sevcan KALIPÇİNDEN
Edirne Muhtarlar Derneği'nin olağan genel kurul toplantısı dün Esnaf ve Kefalet Düğün Salonu'nda yapıldı. Edirne merkezde 24 mahalle, merkezetim kuruluna seildiar derneği yöne bağlı 37 köy, Lalapaşa İlçesi merkez dahil 28 köy ve mahalle, Süloğlu merkez dahil 14 köyde, Fahri Başkan Mustafa Işık'la birlikte 99 üyesi bulunan dernek üç yıllık yeni dönem için yeni yönetimi seçti. Şükrüpaşa Mahalle Muhtarı İrfan Tasmalı yeni dönem için güven tazeledi ve başkanlığındaki yeni yönetim; Haluk İnağ, Turgut Sarıbaşak, Bilal Ürer, Seçkin Usta, Adem Bayrak, Emin Akgün, Ahmet Cebeci, Bahtiyar Güvenç ve Sabri Bircan'dan oluştu.
Genel kurulda divan başkanlığına; Seçkin Usta, başkan yardımcılığına; Feyzi Dirik, katip üyeliğe de; Hasan Kıyı getirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra Başkan İrfan Tasmalı açılış konuşmasında şunlara yer verdi:
"Biz göreve geldiğimiz 9 ay içinde dernekte üye sayımız 46 idi şu anda 99. Derneğimizin etkinlik alanlarında her kurumla barışık olduk, kucakladık. Öncelikle valimiz, belediye başkanımız, daire müdürlerimiz, diğer kurum ve kuruluşların temsilcilerine teşekkür ediyoruz. İyi niyetle iyi girişimlerle belirli yerlere geldik. Milletvekillerimize gidip muhtarların ve ilimizin dertlerini aktardık. Yapılacak projelerde fikir sunma yönünde biraraya geldik ve bakanlık valilik, belediye bazında dertlerimizi söyleyip çözüm istedik. Tarım, turizm kentiyiz. Muhtarlarımızın da yurtdışına gidip turizmle ilgili çalışmalarını yapalım istedik. Aynı şekilde tarımla ilgili. Gri pasaport istedik. Dünyada gıptayla bakılan bir kentte yaşıyoruz. El ele verip çalışmalıyız. Küskünlük hiç ber şey kazandırmıyor. Bir olup beraber olalım. Dernek deyince çok önemli şey gibi görünmüyor ama iyi etkinlik yaparsa çok iyi işler yapacaktır. Muhtarlarımızdan il genel meclisi, belediye meclisi üyesi, milletvekili de olmalı. Muhtarların ücretleriyle de bir yerlere gidebilmek kolay değil. 390 Lira ödenekle sosyal güvenliğini ödeyecek, yollara düşecek bu da olmaz. Devletimizin, milletvekillerimizin mecliste gündeme getirip başka yerlerden yardım istemeden onuruyla gururuyla yaşayacak düzeye getirmesi lazım. Tüm yöneticilerimizden bunu istiyoruz. Mahalle muhtarları hep emeklilerden oluşuyor. Halbuki daha aktif daha genç dinamik arkadaşlarımız olmalı. Dertlerimiz çok. Yönetim ve muhtar arkadaşlarım adına bizleri onurlandıran, destek veren herkese saygılar sunuyor, teşekkür ediyorum"
"Sen-ben kavgası olmamalı"
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, muhtarların işinin çok olduğunu belirterek, 24 mahalle muhtarımıza belediyeden 200 lira katkı yapma kararını aldıklarını hatırlattı. Sedefçi, “Öyle bir kentte yaşıyoruz ki... Bu kente hep birlikte sahip çıkmalıyız. Muhtarlar bizim gözümüz, kulağımız, elimiz ayağımız. Muhtarsız belediye olmaz. Ben sizin emrinize amadeyim, Mahalle ve köyün derdini en iyi sizler bilirsiniz. Kendi eviniz gibi belediyeye gelip isteyin verelim, yardımcı olalım. İyi niyetli olan her talebi yerine getirmek için katkı yapmaya hazırız" dedi.
Muhtarların yeni yönetimi
Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve Ordu Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Akdeniz ve İstanbul Muhtarlar Derneği Başkanı Selami Aykut'un da katıldığı genel kurulda gündem maddelerinin görüşülmesinden sonra seçimlere gidildi. Tek listeyle gidilen seçimlerde; İrfan Tasmalı başkanlığındaki Yönetim Kurulu'na; Haluk İnağ, Turgut Sarıbaşak, Bilal Ürer, Seçkin Usta, Adem Bayrak, Emin Akgün, Ahmet Cebeci, Bahtiyar Güvenç ve Sabri Bircan seçildi. Denetim Kurulu da; Şaban Ergit, Hasan Alır ve Necmettin Ersaçmış'tan oluştu. Üst Birlik Delegeliklerine de; Hasan Kaya, Mahmut Oyan ve İrfan Deniz seçildi.
 

http://www.hudutgazetesi.com/haber/5777/muhtarlarda-yeni-donem.html