Atatürk Köşesi
BAĞIŞLANAN ORGAN

Edirne'de, yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirerek, kaldırıldığı TÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde 2 gün önce beyin ölümü gerçekleşen Zeki Çalışkan'ın (59), organları ailesi tarafından bağışlanmıştı. Çalışkan'ın böbreğinin biri ve karaciğeri İstanbul'daki hastalara nakledilmişti.
Çalışkan'ın diğer böbreği de TÜ'de böbrek nakli bekleyen 10 kişiye yapılan testler sonucu, dokusu uyan 30 yaşında Çorlu'da güvenlik görevlisi olarak çalışan Tanju Öztürk'e nakledildi.
TÜ Organ Nakli Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Tamer Sağıroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böbrek nakli gerçekleştirilen Tanju Öztürk'ün operasyonunun iyi geçtiğini ve sağlığının yerinde olduğunu söyledi.
Evlilik hazırlıkları yapan Tanju Öztürk'e nakledilen böbreğin bir anlamda ''düğün hediyesi'' olduğunu ifade eden Sağıroğlu, ''Tanju nakille diyalizden kurtuldu, kendisine nişanlısıyla bir ömür boyu mutluluklar diliyoruz. Hayatları boyu hep sağlıklı olsunlar'' diye konuştu.
Tanju Öztürk ise sağlığına yeniden kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, ''2 yıldır diyalize giriyordum, bana uyacağını hiç düşünmedim. Müjdeli haberi aldığım an inanamadım. Şimdi yeniden doğmuş gibiyim. Nişanlım da çok sevinçli, mayıs ayında düğün yapmayı düşünüyoruz. Çok mutluyum. Herkesi de organ bağışına davet ediyorum. Organ bağışı acıların başka yüreklerde sevince dönmesi demektir.''

Kaynak: edirne  Yenigün gazetesi