Atatürk Köşesi
Ters boyun hareketleri beraberinde felci ve hatta ölümü getirebilir

(A.A) - Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Utku, ters boyun hareketleri nedeniyle yırtılabilen damarların tedavisinin gecikmesi sonucu, felç ve ölümler meydana gelebileceğini belirtti.
Prof. Dr. Utku, TÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimlik toplantı salonunda yaptığı basın toplantısında, beyin damar hastalıklarının kalp hastalıkları ve kanserden sonra en sık görülen 3. ölüm nedeni olduğunu söyledi.
Beyin damar hastalıklarının her yaşta görülebileceğini ifade eden Prof. Dr. Utku, ''Bu hastalıklara bağlı ölüm oranı ilk 1 ayda yüzde 20 ve 30'lara kadar çıkmaktadır. Yaşayan hastalarda ise ciddi sakatlıkların kalması aile ve ülke ekonomisi için önemli kayıplara neden olmaktadır. Beyin damar hastalıkları her yaşta görülebileceği gibi yaş ilerledikçe sıklığı artmaktadır'' dedi.
Beyin damar hastalığının, beynin bir bölgesinin geçici veya kalıcı olarak kan gitmemesine bağlı doku hasarı (iskemi) ve beyni besleyen damarların patolojik bir süreç ile doğrudan tutulduğu hastalıkları kapsadığını ifade eden Prof. Dr. Utku, şunları kaydetti:
''Beyin damar hastalıkları sonucu kişide geçici veya kalıcı olarak vücudun bir yarısında güçsüzlük, uyuşukluk, konuşma bozukluğu, baş dönmesi, dengesizlik, görme bozuklukları ortaya çıkar. Kalıcı bozukluklar 'inme' olarak isimlendirilirken, 24 saatten kısa sürenler 'geçici iskemik atak' olarak nitelenir.
Bu hastalığın başlıca risk faktörü hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, sigara ve alkol kullanımıdır. Hastalığın ortaya çıktığı dönemde özellikle ilk 3 saatte hastaların hastaneye başvurmaları çok önemlidir. Bu aşamada doğrudan pıhtı çözücü ilaçların hastaya verilmesiyle tıkalı olan damar açılarak hastanın felci hızla düzeltilebilir.''

-Futbolcular kafa topuna çıkarken dikkatli olmalı-

Prof. Dr. Utku, ters boyun hareketlerinin damar yırtılmalarına neden olabileceği uyarısında bulunarak, boyun hareketlerinde azami dikkat gösterilmesi gerektiğini işaret etti.
Ters boyun hareketleri sonucu şah damarının ve başkaca damarların yırtılabileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Utku, ''Ters boyun hareketinde şah damarları ve onun arkasındaki diğer damarlarda yırtılma meydana geliyor, tedavide gecikme olursa bu felçle hatta ölümle sonuçlanabilir. Zaten genç insanlardaki, beyin damarları tıkanıklığının altındaki sebep aranırken, buna dikkat edilir. Örneğin boynuna sert top gelen bir futbolcunun damarları yırtılabilir, kafayı sert bir şekilde arkaya doğru dikkatsizce savurmak yırtılmanın meydana gelmesine neden olabilir. Bunun için spor sırasında boynun aşırı geriye gitmesini engellemek yada boyna travma almamak için önlem almak bazen hayati önem taşımaktadır'' diye konuştu.

Kaynak: http://www.trakyahaberleri.com/haber.asp?id=5820&ters-boyun-hareketleri-beraberinde-felci-ve-hatta-olumu-getirebilir