Atatürk Köşesi
Yenikadın Köyü Sakinlerinin Yol Tepkisi

  

Haber Kaynağı: İHA ve Edirne  Televizyonu

 

Haber videosunu izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız.

  http://www.youtube.com/watch?v=2pYhBUKFhWA&feature=player_embedded

  

 Edirne Yenikadın Köyü’nde yaşanan tali yol sıkıntısı adeta ölüme davetiye çıkarıyor.
Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’na 8 kilometre ve şehir merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan Yenikadın köyünün sakinleri, yol sıkıntısı yaşadıklarını söyledi. Köy muhtarı ve köy halkı, yıllardır mevcut bölgede birçok vatandaşlarını kaybettiklerini ve çok sayıda hayvanlarının telef olduğunu söyledi. Köy muhtarı Sedat Tosun, köylerinin girişinde bulunan alt geçidin araçları veya traktörleri için yeterli genişlikte olmadığını sadece hayvanlarını o alt geçitten köye soktuklarını belirtti.
Yenikadın Köyü Muhtarı Sedat Tosun (52), köylerinde yaşadıkları yol sorunu nedeniyle birçok insanlarının hayatını kaybettiğini belirterek, "10 yakın insanımız hayatını kaybetti. Neden uygun geçişler yaptık. Zorunlu olarak uygunsuz geçişler yapıyoruz. Ters yönden Karayoluna çıkıyoruz. Ters yönden gidiyoruz. Bugüne kadar bu durumu dile getirmemize rağmen yetkililer hiçbir çare bulamadılar" dedi.
“SESİMİZİ DUYURACAK HER TÜRLÜ EYLEME HAZIRIZ”
Tosun, köylerinde yaşadıkları trafik kazaları ile gündeme geldiklerini ancak sonrasında unutulup gittiklerini dile getirerek, "Kazalarda gündeme geliyoruz ama acımız bitince unutulup gidiyoruz. Yetkililer gelsinler gerekli incelemeleri yapsınlar. Bizim için fark etmez, ne uygunsa onu yapsınlar. Alt geçitte olur, üst geçitte olur. Kuralları bildiğimiz halde bile bile hata yapıyoruz. Köyümüze ve tarlalarımıza rahat, sıkıntısız bir ulaşım istiyoruz. Bunun hatasını da ya canımızla ödüyoruz ya da trafik cezası ödeyerek ödüyoruz. Bundan sonraki süreçte sesimizi duyuramazsak farklı yollar deneyeceğiz. Yolu kapatırız, geçişi engelleriz ve bunu sık sık da yaparız. Sesimizi duyuracak her türlü eyleme hazırız" ifadelerini kullandı.
“KÖYÜMÜZDE BU YOLLARDA KAYBETTİĞİMİZ ÇOK İNSANIMIZ VAR”
Yenikadın Köy halkından Emin Kormaz (62) ise, evlerinden tarlalarına giderken her an ölüm tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını vurgulayarak, “Köyümüzde bu yollarda kaybettiğimiz çok insanımız var. Devletimizden, köyümüze bir alt geçit ya da üst geçit rica ediyoruz. Karayolları ya da devletimiz eğer isterse, biz kendi tarlamızdan da alt geçit ya da üst geçit için yer vermeye hazırız” şeklinde konuştu.
“BU İNSANLARIN DA DEVLETİN YOLUNDAN FAYDALANMAYA HAKKI VAR”
CHP Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Erdal Akgün de, geçtiğimiz günlerde yapılan Bulgaristan’daki hurdacıların eylemleri ile dünya gündemine girdiklerini ve Yenikadın Köyü’nde de aynı tarz eylemlerin olabileceğine dikkat çekerek, “Yenikadın köyü çok uzun yıllardan beri devletin kendilerine sahip çıkmamasından ötürü bir sürü hayvanını kaybetti. Ama her şeyden önce mal canın yongasıdır diyoruz ve her şeyden önce insan diyoruz. Bu köyde sırf devletin eksikliğinden dolayı en azından 12-13 tane kabristanlıkta yatan kardeşlerimiz var. Gerekenin yapılmasını istiyoruz, yoksa ciddi olaylar olacağı kanaatindeyim. Bu insanların da devletin yolundan faydalanmaya hakkı var” diye konuştu.
Yenikadın Köyü sakinlerinden çiftçi Yaşar Koç (58) ise traktörü ile tarlasından gelirken tehlikeli olduğunu bildiği halde ters yönden gelmek zorunda kaldığını belirterek, “Bizim girişimizde ters, çıkışımızda. Tehlikeli olduğunu biliyoruz ama mecburuz” dedi.

Haber Kaynağı: İHA

Haber videoso

http://www.youtube.com/watch?v=2pYhBUKFhWA&feature=player_embedded

 

http://www.youtube.com/watch?v=2pYhBUKFhWA&feature=player_embedded