Atatürk Köşesi
Edirne'de Kurbağa Çiftliği
Edirne Kurbağa ve Salyangoz Toplayıcıları Derneği'nce Edirne Valiliği tarafından Süloğlu -  Lalapaşa ayrımı Maslak mevkiinde tahsis edilen alanda “Kurbağa Yetiştirme Göleti” yapıldı.  Dünyanın ilk ve tek kurbağa çiftliğini İpsala'da kuran Group Sagun'dan sonra ikincisi Edirne il merkezinin yanında hayata geçirecek olan dernek üyeleri, göletin faaliyete geçeceği günü sabırsızlıkla bekliyor.
Dernek Başkanı Çetin Örs, Valilik tarafından tahsis edilen gölette “kumbara” denilen küçük kurbağaların biriktirilip üremesinin sağlanacağını belirterek, aynı anda 15-20 ton kurbağayı aynı anda yetiştirmeyi planladıklarını söyledi. Başkan Örs, söz konusu gölet projesiyle ilgili şöyle konuştu;
“Talebimiz üzerine bu göleti bize Edirne Valiliği tahsis etti. Yapımı Özel İdare bütçesinden karşılandı. Süloğlu - Lalapaşa Ayrımı Maslak mevkiinde bu yer. Burada biz bu göleti 'kumbara' dediğimiz küçük kurbağaları orada biriktirip üremesini sağlamayı amaçlıyoruz. Şu an kullanılmaya başlanmadı fakat yeri hazır. Ama bir projemiz var, bu projeyle dernek üyelerine hem eğitim vereceğiz hem de bu kurbağa avlayanları bilgilendirip, doğru bir şekilde avlanmalarını sağlayacağız. 15-20 ton kurbağa yetiştirmeyi amaçlıyoruz burada. Bu kurbağalar 8 ayda satılacak konuma geliyor. Aynı anda 15 ton kurbağayı burada yetiştirebileceğiz.” 
“SİSTEMDEN BESLENEN DEĞİL, SİSTEMİ DESTEKLEYEN BİREYLER OLMALI”
Söz konusu projeyle, amaçlarının roman vatandaşların sistemden beslenen değil, sistemi destekleyen bireyler olmalarının amaçlandığını söyleyen Dernek Başkanı Örs, projenin ana fikrini şu şekilde açıkladı; “Roman vatandaşlar arasında suç ve madde bağımlılığının azaltılması, ekonomilerinin iyileştirilip sistemden beslenen değil sistemi destekleyen bireylerin var olması, kendi ayaklarının üstünde durmalarına yardımcı olmak ve ülke ekonomisine kalıcı ve devamlı katkı sağlamak amacıyla böyle bir proje yaptık.” 
DÜNYANIN İLK KURBAĞA ÇİFTLİĞİ
Sagun Group, uluslararası pazarda güçlü olduğu kurbağa eti için, çalışmalarını şu anda doğadan toplama yöntemi ile yapıyor. Ancak bunun yanında üretim de yapıyor. Grup, Türkiye’de ve dünyadaki kurbağa çiftliğini İpsala’da 80 dönüm üzerine kurdu. 30 tonla başlayan üretim, gün geçtikçe artıyor. Satışlar ise tamamen yurtdışına yapılıyor.
Haber: Olcay Güler: Edirne Hudut Gazetesi