Atatürk Köşesi
Edirne’de ilk defa Alacalı Kokarca Görüldü.

Yrd.Doç.Dr. Beytullah ÖZKAN

Edirne’de ilk defa Alacalı Kokarca Görüldü.

Edirne’ye bağlı Sazlıdre Köyünde araba çarpması sonucu ölen alacalı kokarcayı (Vormela peregusna) gören köylüler şaşkına döndü. Bu küçük sevimli etçil memeliye canavar diyenler bile oldu. Sazlıdere Köyü sakinlerinden Hasan YENİ bu canlının ne olduğu, incelenmesi ve hakkında bilgi sahibi olmak için Trakya Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji öğretim üyelerinden memeli hayvanlar üzerine çalışmalar yapan Yard. Doç. Dr. Beytullah ÖZKAN’a ulaştırdı.

Araştırmacı memeli hayvanlar uzmanı Beytullah ÖZKAN bu canlı için şu bilgileri verdi: “  Bu küçük sevimli etçil memelinin sansarlar ailesinden, çok nadir görülür ve doğal ortamda soyu tükenme tehlikesinde olan canlılardandır. Benekli kokarca da denmektedir. Latince isminin Vormela pregusna’dır. 1967 yıllarında Enez Hisar dağında ve 3 yıl önce de İpsala’da yolda araba çarpması sonucu ölen bir alacalı kokarca görülmüştür. Bu canlının halk tarafından görüldüğü yerde canavar diyerek haksız olarak öldürülmektedir.  Nadir ve bu gidişle yok olması kaçınılmaz olan bu küçük memeli hayvan öldürülmemeli, korunmalı ve böylece bölgemiz memeli canlılarının zenginliğine katkıda bulunulmalı. Köy içlerine de girebilen alaca renkli bu memelinin ortalama ömür uzunluğu 6-8 yıl kadar ve bir kerede 4-8 yavru yapar. Boyu 29 - 38 cm, kuyruğu 15 – 21 cm uzunluğunda, ağırlığı 310 - 715 gram gelen ufak bir etçil memeli türü.  İki ayağı üzerine dikilerek etrafı kolaçan eder ve çığlık gibi bir ses çıkarır. Tehdit edildiği zaman kuyruk altındaki anal bezlerden kuvvetli kokulu bir salgı yayarak kendini korur. Bu memeli türü mutlaka korunmalıdır.”

            Geçen senenin yavrusu olan bu genç birey Biyoloji bölümünde tahnit edilerek öğrencilerin ve bilim insanların hizmetine sunulmuştur. Bu örnek ile T.Ü. Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Memeli Müzesi daha zenginleşmiştir.  Müze herkese açık olup, halkın bilinçlenmesi yönünde faydalı bir hizmet olarak kapıları açık halde ziyaretçilerini beklemektedir.