Atatürk Köşesi
Budakdoğanca Köyü Kültür Evi ve Parkı Açıldı

Budakdoğanca köyünde muallim Ahmet Bozztuna Kültür evi ve kültür parkı açıldı.

Budakdoğanca Köyü Muhtarlığının yaklaşık bir yıldan bu yana çalışmaları devam eden Kültür Evi Cuma günü yapılan törenle açıldı. Açılış törenine çok sayıda davetli ve köylülerin yanında , Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Belediyesi Trafik Şube Müdürü Erdal Uygun, Trakya Ünv.Patoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Kemal Kutlu,İl Genel Meclisi Üyeleri Erdal Akgün ve Asım Uyguner katıldılar.

Açılış Töreni, Kültür Evi çalışmalarında emeği geçen öğretmen Necmettin Kıyıcı’nın konuşması ile başladı. Kıyıcı; “Bizim Kültür Evini yapmaktaki amacımız, hem Muallim Ahmet Boztuna adını yaşatmak, hem de dedelerimizin geçmişte kullandıkları aletleri, kültürümüzü, köyümüzün geçmişini çocuklarımıza ve onlardan sonra gelecek nesillere aktarmaktır”dedi.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu’da yaptığı konuşmada “Öncelikle burada bulunmaktann son derece mutlu olduğunu belirterek, Budakdoğanca Köylülerinin köyün ilk öğretmeni adını yaşatmak ve geçmişine sahip çıkmak adına yaptıklarının çok anlamlı olduğunu belirerek bu oluşumda emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

Daha sonra Kültür Evi yapımında emeği geçenlere plaketleri verildi. Ayrıca Şubat ayında Kocaeli’nde yapılan Genç Bayanlar Serbest Güreş Şampiyonasında Türkiye Şampiyonu olan Budakdoğanca Köylü Begüm Mısıratlı’ya muhtar Ayhan Kıyıcı tarafından plaket verildi.

Plaket töreninden sonra Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Budakdoğanca Köyü Muhtarı Ayhan Kıyıcı ve Ahı Köy Muhtarı Remzi Balcı tarafından kurdela kesilerek Kültür Evi açılışı gerçekleşti. Katılımcılar Kültür Evinde büyük ilgi ile gezerek sergilenenleri tek tek incelediler ve geçmişe güzel bir yolculuk yaptılar.

 

Haber kaynağı: Edirnetelevizyonu web sitesi