Atatürk Köşesi
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinde ilk Tüp Bebek Sevinci

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından 16 Nisan 2013 tarihinde açılışı yapılan Trakya Üniversitesi(TÜ) Tüp Bebek Merkezi, gerçekleştirilen ilk tüp bebek uygulamasıyla çalışmalarının karşılığını almaya başladı.

Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Bilim Dalı Başkanı ve Merkez Sorumlusu Prof. Dr. Koray Elter, sağlık sorunları nedeniyle bebekleri olmayan Hatice-Murat Ayar çiftinin Tüp Bebek Merkezine başvurduğunu, yapılan tüp bebek uygulamasının ardından çifte mutlu haberi verdiklerini belirtti.

Elter, “Bugün bizim için merkezimizin açılışından çok daha önemli bir gün. Şu an çok mutluyuz. Emeğimizin neticeye ulaştığını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Androloji ve Embryoloji Laboratuvarı Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Sevinç Ege ise, tüm merkez çalışanlarının bu mutlu haber karşısında,  bebek bekleyen çiftin mutluluğunu paylaştığını ifade ederek, “Merkezimiz Trakya Üniversitesi’nde 15 yıldır beklenen bir merkezdi. Şükürler olsun Allah’a, bizi utandırmadı. Çiftimiz birbirine sarılarak ağladı” dedi.

Tüp bebekte önemli olan, gebe kalmayı sağlamak değil; annenin sağlıklı bebeği kucağına almasını sağlamaktır diyen Yrd. Doç. Dr. Ege, merkezin açılmasında vermiş olduğu büyük destekten dolayı öncelikle Rektörümüz Prof. Dr. Yener Yörük’e teşekkürlerini sunduktan sonra; bunun bir ekip çalışması olduğunu, bu yüzden de ekibin başında bulunan Prof. Dr. Koray ELTER başta olmak üzere herkese şükranlarını dile getirdi.

Anne adayı Hatice Ayar ise bebeği olacağı için çok mutlu olduğunu söyledi ve heyecanın sözlerle anlatılamayacağını belirtti.

Baba adayı Murat Ayar ise, “Hakikaten çok heyecanlıyız. Özel hastane konforunda hizmet aldık. İyi ki araştırıp, bu hastaneye gelmişiz. “ şeklinde konuştu. Anneanne Emine Özel de, kızı ve damadının sevincine ortak olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.