Atatürk Köşesi
Buğday Taban Fiyat Açıklandı

ETB Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk, buğdayın geçen yıl 635 lira olan müdahale alım fiyatının bu yıl yüzde 7.87’lik artışla 685 liraya çıkarıldığını, bu fiyatın makul olduğunu belirtti.

 

Tarım Bakanı Eker, çiftçilerin merakla beklediği 2013 hububat müdahale alım fiyatının, Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için ton başına 720 lira olarak belirlendiğini açıklayınca Edirne Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, hububat müdahale alım fiyatlarının açıklanmasıyla ilgili "Alım fiyatlarındaki artış, enflasyon göz önüne alındığında makul görünüyor" dedi.

 

Öztürk,  yaptığı açıklamada, Edirne'de üretilen buğdayın, "Diğer kırmızı ve beyaz buğdaylar" grubuna girdiğini söyledi.

 

Bu grupta yer alan buğdayın, geçen yıl 635 lira olan müdahale alım fiyatının, bu yıl yüzde 7,87'lik artışla 685 liraya çıkarıldığını aktaran Öztürk, "Alım fiyatlarındaki artış, enflasyon göz önüne alındığında makul görünüyor. Çok yakında harman başlayacak. İnşallah ürünün kalitesi iyi olur. Harman döneminin üreticilerimiz açısından kazançlı bir dönem olmasını diliyoruz" diye konuştu.

 

Öztürk, Edirne'de bazı bölgelere yeterli düzeyde yağmur yağmadığını, bu durumun verimi etkileyebileceğini dile getirerek, "Bölgemizde Flamura, Gelibolu ve Pehlivan başta olmak üzere buğday çeşitleri yetiştiriliyor. Verimlilik bölgelere göre farklılık gösterebilir. Ürün biçildikten sonra durum netleşecektir. Temennimiz verimin çok iyi olması yönünde" ifadelerini kullandı.

 Bakan Eker’in açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2013 dönemi hububat müdahale alım fiyatının, Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için ton başına 720 lira olarak belirlendiğini bildirdi.

 

Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Güvercinlik Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, 2013 dönemi TMO müdahale alım fiyatları ile hububat politikalarını açıkladı.

 

TMO'nun bu yıl ilk kez ortaya koyduğu Gönüllü Ofis Dostu Projesi kapsamında, ülke genelinde 37 bin 500 köyde görüşülerek alım politikaları oluşturulduğunu ifade eden Eker, Türkiye genelinde hasadın dün itibarıyla arpada yüzde 10,3, buğdayda ise yüzde 7,2'ye ulaştığını söyledi.

Eker, 2013 yılında hububat alımlarında tam randevulu sisteme geçeceklerini belirterek, bütün alımların randevuyla yapılacağını duyurdu.

TMO'nun alım fiyatları belirlenirken, devir stoku üretim miktarı, maliyet iç ve dış piyasa fiyatları, enflasyon refah payı, üretimin sürdürülebilirliği ve diğer ürün alımlarında uygulanan fiyatların dikkate alındığını belirten Eker, geçtiğimiz yıl ton başına 665 lira olarak açıkladıkları müdahale alım fiyatının, 2013 yılında Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için ton başına 720 lira olarak belirlendiğini kaydetti. Bu fiyatın yüzde 11,5-12 oranında protein içeren buğday için belirlendiğini vurgulayan Eker, yüzde 13 ve üzerinde süne oranı düşük, kaliteli buğdaylarda fiyatın 742 liraya kadar çıkabildiğini ifade etti. Bakanlığın ton başına 50 lira prim desteği uygulaması, gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi toplamı ton başına 123 lira olan destekleriyle Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için belirlenen fiyatın ton başına 843 liraya yükseldiğini bildirdi.

 

Eker, TMO'nun 1 Kasım 2013'ten itibaren ürün satışlarına başlayacağını hatırlatarak, bu sene piyasa gerekliliklerini dikkate alarak satış fiyatını da açıklamayı uygun gördüklerini söyledi. Tüccara, sanayiciye, bir anlamda "Gidin siz de üreticiden bizim gibi ürünlerini alın. Yoksa biz aynı fiyattan size satmayacağız" dediklerini ifade eden Eker, TMO'nun bu yıl Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın tonunu 810 liradan satacağını kaydetti.

 

-Müdahale alım fiyatları-

Bakan Eker, bu yıl makarnalık buğday alım fiyatının ton başına 765 lira olarak belirlendiğini söyledi. Söz konusu fiyatın yüzde 12-12,5 oranında protein içeren makarnalık buğdaylar için belirlendiğini ifade eden Eker, fiyatın proteini yüzde 13,5 ve üzerinde süne oranı düşük olan kaliteli makarnalık buğdaylarda ton başına 788 liraya kadar çıkabildiğini vurguladı. Eker, diğer gruplardaki buğday fiyatlarının ise pariteye göre belirleneceğini kaydetti.

 

Buğday için ton başına 50 lira olan prim ödemesinin, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için de yapılacağını belirten Eker, "Makarnalık buğday için belirlenmiş olan ton başına 765 liralık müdahale alım fiyatı, bakanlığımızca verilen ton başına 123 lira prim ve diğer desteklerle birlikte 888 liraya yükselmektedir" diye konuştu.

 

 Haber Kaynağı : Edirne yenigün gaetesi