Atatürk Köşesi
BUDAKDOĞANCA'da YAĞMUR DUASI YAĞMUR İLE BİRLİKTE YAPILDI..

02.06.2013 pazar günü Budakdoğanca köyünde yağmur duası yapıldı. Konuyla ilgili haberi aşağıda  Budakdoğanca Köyü site Yöneticisi Hocamız Necmettin KIYICI nın güzel yazısı ile veriyoruz. Komşu ve kardeş köyümüzü bu güzel etkinliği için kutluyoruz.

Bugün köyümüzde yağmur duası vardı. En son yağmur duası, muhtarımızın 2.yılı olan 2002 Haziran ayında yapılmıştı. 11 yıl sonra yapılan yağmur duasına köylülerimizin ve misafirlerimizin ilgisi büyüktü. Yağmur da yağınca köylülerin keyfine diyecek yoktu.

Okul bahçesi çamların altında düşünülen yağmur duası, yağmur ani bastırınca çamların altına düzenlenen masa ve sandalyeler apar topar toplanarak Köy kahvesinin içine, Alper Üzerem, Sabahattin Vatan ve Nazmi Vatan'ın garajlarına taşındı. Yağmur duasına kadınlarımızın ilgisi de büyüktü. Sabahattin ve Nazmi Vatan'ın garaşları kadınlara ayrıldı. Amaç yağmur olunca ve yağmur da yağınca, yaşanan bu olumsuzluğu ve sıkıntılı ortamı kimse dert etmedi. Katılımcıların bir kısmı saçak altında ayakta da olsa pilavını afiyetle yedi. Tayakadın Köyü Muhtarı Abdullah DEVECİ'yi ayakta pilav yerken görünce "muhtarım içeriye geçsene dedim. Olsun böyle daha güzel, hem yağmuru seyrediyorum hem pilavımı yiyorum" dedi.

Başta nuhtarımız ve heyet olmak üzere, yaşlı köylülerimiz uzun süre yağmur altında ayakta gelen misafirleri karşıladılar. Hepsi sırılsıklam ıslandı. Ama katılımcıların çokluğunu görmenin verdiği mutluluk ile ısandıklarının belki de farkına bile varmadılar. Misafirleri uğurladıktan sonra ıslandıklarını farketmişlerdir ancak.

Yağmur duaları,  insanların bir araya gelmesi, uzun süre birbirini görmeyenlerin birbirlerini görmelerini sağlayan sosyal bir etkinlik. Bu etkinlik Trakya'da bir gelenek haline gelmiş durumda..Organizasyon komitesindeki arkadaşlar bu işi başardıklarından dolayı çok mutlu olmalılar ki gelecek yılın planlamasına bugünden başladılar..

Organizasyonda yer alan ve 15 gün boyunca köy içi çevre temizliğine katılan tüm arkadaşlara, çalışmalara destek veren komutanımıza ve askerlerimize, bugün pilav-ayran dağıtımında görev alan köyümüz gençlerine  , muhtarımızın teşekkürlerini ve sevgilerini iletiyorum.  Hepinizin emeğinize sağlık..

Necmettin KIYICI