Atatürk Köşesi
Kadınlar Gününde Kadın Çiftçiler Yarıştı

Kadın Çiftçiler Yarıştı

Kadın çiftçiler Dünya Kadınlar Günü'nde kıyasıya yarıştı.

Edirne'de 8 Mart "Dünya Kadınlar Günü"nde düzenlenen "Kadın Çiftçiler Yarışıyor" programı çekişmeli çekti.
Bu yıl 10.su düzenlenen yarışmayı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü organize etti. Edirne merkez ve ilçelere bağlı 18 köyden kadın çiftçinin katıldığı yarışmada 15 sorudan 13'ünü doğru bilen Keşan'a bağlı Kılıçköy köyünden Ümmühan Gürkan ve Çamlıca beldesinden Neslihan Çakır, altın soru bölümüne geçti.
Yarışmanın altın etabında rakibi Neslihan Çakır'ın yanlış cevapladığı soruyu doğru bilen Ümmühan Gürkan 2013 yılının Edirne birincisi oldu.
Geçen yıl düzenlenen yarışmada da üstün bir performans sergileyerek bütün soruları doğru cevaplayan Gürkan, kendisi gibi soruların tamamını cevaplayan rakibi arasında kura çekimi yapıldı. Yapılan kura çekimini kaybeden Gürkan, yarışmayı ikinci olarak tamamlamıştı.

Bu yıl yapılan yarışma öncesinde konuşan Vali Hasan Duruer, Edirne’nin bir tarım ve hayvancılık yanında eğitim, turizm ve ticaret kenti olduğunu söyledi.
Bütün kadınların 8 Mart "Dünya Kadınlar Günü"nü kutlayan Duruer, kadınların kıymetinin yeteri kadar bilinmediğine vurgu yaptı.
Duruer, “Alınan bütün tedbirlere rağmen maalesef kadına yönelik şiddet devam ediyor. Şiddet bir acizlik göstergesidir. Şiddet bir acizlik göstergesidir. Maalesef erkeler bu konuda üzerine düşeni vazifeyi tam olarak yapmıyor. Kadına kadın gibi davranamamanın sıkıntısını hep birlikte yaşıyoruz.” açıklamasını yaptı.
Yarışmanın şampiyonu Ümmühan Gürkan, geçen yıl tüm sorulara cevap vermesine rağmen kurayla ikinci olduğunu belirtti. Gürkan, “30 sorunun tamamını bildim. Kura ile elendim. Bu Türkiye'de bir ilkti. Bu yıl hakkımı almaya geldim. Aldım, gidiyorum." dedi.
Gürkan, Marmara Bölge Yarışması'nda Edirne’yi temsil edecek. Bu arada yarışmada derece alan kadın çiftçilere çeşitli ödüller verildi.
Yarışmanın birincisi Ümmühan Gürkan’a büyük altın, ikinci Neslihan Çakır’a yarım altın, üçüncü Nuray Hamarat’a da çeyrek altın hediye edildi.

Kaynak: Edirne TV web sitesi