Atatürk Köşesi
SUYU KİRLENEN DEREDE BALIK ÖLÜMLERİ YAŞANIYOR

SUYU KİRLENEN DEREDE BALIK ÖLÜMLERİ YAŞANIYOR

Edirne merkeze bağlı Köşen köyünden geçen Demren Deresi’ndeki kirlilik, balık ölümlerine neden oldu.

Yağışların yoğun olduğu dönemlerde taşan derenin yatağında bir süre önce ıslah çalışmaları başlatıldı. Çalışmalar sonucunda dere suyu bulanıklaştı. Yeterli oksijeni bulamayan balıkların önemli bölümü telef olurken, geri kalanlar ise can çekişiyor.
Oksijen arayan balıklar derenin temiz kalan bölümüne yığılırken, bazılarının başını suyun yüzeyine çıkarması dikkat çekti.

Yaşanan balık bölümleri nedeniyle Köşen Köyü Muhtarı, Edirne Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne müracaatta bulundu. İl Müdürlüğü'nden gelen uzmanlar derede inceleme yaptı. Ellerindeki elektronik cihazla suyu test eden uzmanlar, balıkların yaşaması için gerekli olan 3 derece üzerindeki oksijen miktarının 1,76 civarında olduğunu tespit etti. Su içindeki çamur tanelerinin balıkların oksijen almasını sağlayan süzgeçleri tıkadığı belirlendi.

Köy muhtarı daha önce köylerinde böyle bir olayın yaşanmadığına dikkat çekerek, balık ölümlerini bu sabah haber aldığını belirtti. Bunun üzerine yetkililere haber verdiğini anlatan muhtar, ıslah çalışmaları sonucu suyun bulanıklaşmasının balıkları oksijensiz bırakmış olabileceğini kaydetti.

Kaynak: http://www.edirnetv.com/haber/suyu-kirlenen-derede-balik-olumleri-yasaniyor