Atatürk Köşesi
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dünya Çapında Ameliyat

DİL ZARI KULLANILARAK KAPANAN İDRAR YOLU AÇILDI

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde dil zarı kullanılarak idrar yolu kapanan bir hasta ameliyat edildi.
Dünyada nadir yapılabilen bir ameliyat, Tıp Fakültesi Üroloji Ünitesi’nde gerçekleştirildi.

Daha önce idrar yolu kapandığı için ameliyat geçiren 78 yaşındaki Ahmet Çalışkan, aynı şikayetle üniversite hastanesine başvurdu. Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesinde yaşayan Çalışkan, başında Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Uğur Kuyumcuoğlu’nun başında Doç. Dr. Tevfik Akdoz ve Yrd. Doç. Dr. Hakan Akdere’nin yer aldığı bir ekip tarafından ameliyat edildi. Yapılan başarılı operasyon sonucunda hastanın kapanan idrar yolu yeniden açıldı. Zarın alındığı dilde herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken ameliyatı tamamlanan Çalışkan, oda servisine alındı.

Yapılan ameliyatla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Uğur Kuyumcuoğlu, hastanın daha önce geçirdiği kapalı idrar yolu ameliyatı sonrası idrar şikayetiyle yeniden hastaneye başvurduğunu söyledi. Yaptıkları araştırmada hastanın idrar yolunda darlık tespit ettiklerini anlatan Kuyumcuoğlu, "Yapılan kapalı girişimler sonucu darlığın tekrar etmesi üzerine hastaya açık ameliyat yapma kararı verdik." dedi.

"AMELİYATTAN SONRA 3. GÜN AĞIZDAN BESLENEBİLİYOR"

Bu darlığın uygun olması nedeniyle genişletme ameliyatı yapmasına karar verdilerini anlatan Prof. Dr. Kuyumcuoğlu, "Bu ameliyatta dilaltı zar tabakasını kullandık. Şu anda hastamızın ameliyat sonrası 3. gün, hiçbir problem yok. Ağızdan uygun bir şekilde beslenmektedir. Yara problemi yoktur. Kısa bir süre içerisinde taburcu edeceğimizi düşünüyorum." diye konuştu.

Bu tür ameliyatların dünyada fazla olmadığını vurgulayan Kuyumcuoğlu, "Türkiye’de de bildiğim kadarıyla çok nadirdir. Pek rastladık sayamayız. Trakya Bölgesi’nde de zaten ilk defa burada yapılmıştır. Şu anda hastanın seyri gayet normal." açıklamasında bulundu.

İdrar yolundaki darlık nedeniyle ihtiyacını gideremediğini anlatan Ahmet Çalışkan ise "Allah razı olsun doktorların hepsinden. Çok güzel ameliyat yaptılar. Türkiye’de böyle bir ameliyat bende olduğu için çok memnun oldum." şeklinde mutluluğunu dile getirdi.

Kaynak: edirnetv.com