Atatürk Köşesi
ÜLKEMİZDE 60 BİN BÖBREK HASTASI

SAĞIROĞLU;ÜLKEMİZDE 60 BİN BÖBREK HASTASI VAR

Son birkaç yıldan bu yana Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılmaya başlanan böbrek nakli ameliyatlarının baş kahramanı Yard.Doç.Dr. Tamer Sağıorğlu bu gün düzenlediği basın toplantısında organ naklinin önemi hakkında bilgiler verdi.

Tıp Fakültesi Hastanesi toplantı salonunda gerçekleşen basın toplantısında konuşan Yard.Doç.Dr. Tamer Sağıorğlu böbrek nakillerinin kadavradan ve sağlıklı insanlardan alınan böbrek ile gerçekleştirildiğini belirterek diyalize bağlı yaşayan insanları bu sıkıntıdan kurtarmak için organ bağışı yapılmasını istedi.

Diyaliz hastalarının haftada 3-4 kez diyalize girdiğini ve bu hastaların 5-10 yıl sonra hayatlarını kaybettiklerini belirterek böbrek nakli yapılan hastaların hayata döndüklerini vurguladı.

Diyalize giren hastaların devlete getirdiği yükünde önemli miktarda olduğunu belirten Sağıroğlu son yıllarda devletin nakil yapılan hastanelere önderilen ödenekleri arttırdığını söyledi. 60 bine yakın kronik böbrek hastası bulunduğunu kaydeden Yard.Doç.Dr. Tamer Sağıorğlu bu sayının 2015-2016 yıllarında 100 bine ulaşacağını ifade etti.

Bu sayının artışının nedeninin sorulması üzerine açıklama yapan Sağıroğlu yapılan tedavilerde engellemeler elde ediliyor ama sağlığa kavuşma gibi bir başarı malesef elde edilemiyor diyerek böbrek naklinin en başarılı bir yöntem olduğunu vurguladı.

 

Kaynak: edirne Tv.